Data Execution Prevention (DEP) (Veri Yürütme Engellemesi) Özelliğinin Kapatılması

DEP nedir?

DEP, bilgisayarınızın virüslerden veya diğer güvenlik açıklarından zarar görmesini engellemeye yardımcı olabilen bir güvenlik özelliğidir. DEP, programların sistem belleğini güvenli şekilde kullanmasını sağlamak için programları izleyerek bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olur. Bir program, kodu bellekten hatalı şekilde çalıştırmayı (yürütme olarak da bilinir) denerse, DEP programı kapatır.

DEP hangi programları izler?

DEP, temel Windows programlarını ve hizmetlerini otomatik olarak izler. DEP’nin tüm programları izlemesini sağlayarak korumanızı artırabilirsiniz.

DEP tarafından kapatılan bir programı tekrar çalıştırmak güvenli midir?

Evet, ancak DEP’yi bu program için açık bırakırsanız, Windows korunan bellek yerlerinden kod çalıştırma denemelerini algılamaya devam edebilir ve saldırıların engellenmesine yardımcı olabilir.

DEP aynı programı kapatmaya devam ederse, bilgisayarım saldırı altında mıdır?

Önerilen güvenlik ayarlarını kullanıyorsanız ve virüslere karşı koruma yazılımınız bir tehdit algılamadıysa, bilgisayarınız büyük bir olasılıkla saldırı altında değildir. Bu durumda, DEP açık olduğunda program düzgün çalışmayabilir. DEP ayarlarını değiştirmeden önce programın DEP ile uyumlu bir sürümü veya güncelleştirmesi için yazılım yayımcısına başvurun.

DEP’in kapatılması

Bilgisayarım üzerinde sağ tuşa tıklanır ve özelliklere girilir. Gelişmiş özelliklere girilir ve Performans bölümü altında ki ayarlar düğmesine tıklanır. Burada en sağda bulunan sekmeye tıklanır ve Turn Off seçeneği seçilerek özellik kapatılmış olur.Makina restart edilir.

Eğer bu kısım aktif değilse Command Promt (Ms Dos) yoluyla kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için Başlat düğmesine tıklanır. Çalıştır menüsü tıklanır ve CMD yazılarak Enter tuşuna basılır. Gelen MS Dos penceresinde “bcdedit /set nx AlwaysOff” komutu çalıştırılır ve makina restart edilir.

About Tansu Ekinci

Tansu Ekinci Biyografi 1980 yılının 24 Haziran’ ında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Hamdihelvacıoğlu İlkokulu’nda Ortaokul ve Lise eğitimini Kırklareli Anadolu Lisesi’ nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İşletmeciliği tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçerek işletme bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca bir hobi olarak orta okul son sınıfta başlayan bilgisayar merakı giderek profeyonelleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu sırada çeşitli tüzel kişilere hizmet sunmuş ve bunun sayesinde bilgi işlem sektörünü kendisine meslek olarak seçmiştir. Bu sırada aldığı işletme eğitiminin de kendisine ileride yöneticilik için her zaman faydalı olacağının farkında olmuş ve bu konuyada önem vermiştir. Askerliğini 2005 yılında Muğla İli Ula ilçesinde Kısa Dönem Jandarma Çavuş olarak başarı ile tamamladıktan sonra Profesyonel iş hayatına atılmış ve ilk olarak bir yazılım şirketinde Yazılım Destek Departmanında işe başlamış ve burada mevcut yazılımın kullanımı ile ilgili olarak kullanıcı desteği ve eğitimi vermiştir. Ardından Netron Corparate Solutions şirketine Sistem Mühendisi olarak girmiş buradan da Marm Assistance A.Ş.‘ne geçiş yapmıştır. Ardından bu görevinden ayrılmış ve Limango Ltd.Şti isimli şirkette aynı pozisyonda çalışmaktadır. ޞu anda halen Limango Ltd.Şti. ‘de Senior Microsoft Sistem Mühendisi olarak çalışmaktadır…
This entry was posted in Güvenlik, Teknik, Windows 7, Windows 8, Windows XP and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Data Execution Prevention (DEP) (Veri Yürütme Engellemesi) Özelliğinin Kapatılması

  1. The boot configuration data store could not be opened

    Erişim engellendi .
    hata mesajını alıyorum 🙁

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.