Group Policy Kullanarak Helpdesk Hesabı Yetkilendirme

Merhabalar,
Her adminin bir derdi olan helpdesk olarak çalışan arkadaşlarımıza Domain Admin yetkisi vermeden Client tarafında işlerini görebileceği bir hesap tanımlama /yetkilendirme işinin nasıl yapıldığını kısaca aşağıdaki yazımdan öğrenebilirsiniz.

Öncelikle active directoryde normal bir user açın. Örneğin Helpdesk gibi.
Active directory users and computers I açın. 
Computer lar ın bulunduğu OU uzerinde bir adet policy oluşturun.
Sağ tıklayıp edit deyin.
Sonra Computer Configuration–>Preferences–>Control Panel Settings–>Local Users and Groups a gidin.
Sağ kısımdaki beyaz alana sağ Click yapıp new–>group deyin.
Çıkan penceredeki aşağıdaki parametreleri seçin.
Action: Update
Group:Administrators
Sonra members kısmında add deyip yeni oluşturduğunuz helpdesk accountunu bulun ve OK Ok deyip çıkın.
Başlat tan çalıştıra girim ve cm yazıp Enter a basın. gpupdate /force komutunu çalıştırın.
Active Directory Sites and services ara yüzünden DC lerinizde replikasyonu en az 2 olmak üzere tekrarlayın.
Tüm bunların ardından clientların networke bağlı iken ilk restartından sonra helpdesk kullanıcısı ilk başta belirttiğimiz OU içindeki tüm clientlarda Local Admin yetkisine haiz olacaktır.
Client üzerindeki users and groups Un groups kısmında ki Administrators grubunda helpdesk accoumtunu göreceksiniz..

İyi günler dilerim.

About Tansu Ekinci

Tansu Ekinci Biyografi 1980 yılının 24 Haziran’ ında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Hamdihelvacıoğlu İlkokulu’nda Ortaokul ve Lise eğitimini Kırklareli Anadolu Lisesi’ nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İşletmeciliği tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçerek işletme bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca bir hobi olarak orta okul son sınıfta başlayan bilgisayar merakı giderek profeyonelleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu sırada çeşitli tüzel kişilere hizmet sunmuş ve bunun sayesinde bilgi işlem sektörünü kendisine meslek olarak seçmiştir. Bu sırada aldığı işletme eğitiminin de kendisine ileride yöneticilik için her zaman faydalı olacağının farkında olmuş ve bu konuyada önem vermiştir. Askerliğini 2005 yılında Muğla İli Ula ilçesinde Kısa Dönem Jandarma Çavuş olarak başarı ile tamamladıktan sonra Profesyonel iş hayatına atılmış ve ilk olarak bir yazılım şirketinde Yazılım Destek Departmanında işe başlamış ve burada mevcut yazılımın kullanımı ile ilgili olarak kullanıcı desteği ve eğitimi vermiştir. Ardından Netron Corparate Solutions şirketine Sistem Mühendisi olarak girmiş buradan da Marm Assistance A.Ş.‘ne geçiş yapmıştır. Ardından bu görevinden ayrılmış ve Limango Ltd.Şti isimli şirkette aynı pozisyonda çalışmaktadır. ޞu anda halen Limango Ltd.Şti. ‘de Senior Microsoft Sistem Mühendisi olarak çalışmaktadır…
This entry was posted in Server 2003, Server 2008, Server Sistemleri, Teknik and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.