SSH Client Geç/Yavaş Bağlanma Sorunu

Yeni kurduğunuz, Linux tabanlı sunucuların olduğu sistemlerde sunucular arasında SSH ile bağlanma ihtiyacınız olacaktır. Bu sırada bazen SSH client ının çok geç bağlandığı yada bağlanamadığı durumlar söz konusu olabilmektedir. Bunun sebebi genelde sunucuların DNS servisini kullanarak isim çözmeye çalışmalarıdır.

Bunun çözümü ise 3 yolla yapılabilmektedir.

1.si eğer sisteminiz büyük bir sistemse ve isim çözme işinimerkezileştirmek istiyorsanız ortama bir DNS server kurarak merkezi bir yönetim sağlamaktır.

Bu konunun detayı için burayı tıklayınız.

2.si ve nispeten kolay olanı ise tüm sunucuların /etc/hosts dosaysına tüm sunucuların ip ve isimlerini girmenizdir. Tabi bir tane hosts dosyasını oluşturduktan sonra diğerlerine de bunu kopyalayarak ekstra bir servis kurmadan bu sorunu çözebilirsiniz.

3.sü ise eğer böyle bir DNS hizmeti yada isim çözme mekanizmasına ihtiyacınız yoksa “UseDNS no” satırını /etc/ssh/sshd_config dosyasına eklerseniz sunucunuz SSH bağlantılarında DNS çözmekle uğraşmayacak ve çok daha hızlı bir bağlantı sağlayabileceksiniz.

İyi günler dilerim.

About Tansu Ekinci

Tansu Ekinci Biyografi 1980 yılının 24 Haziran’ ında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Hamdihelvacıoğlu İlkokulu’nda Ortaokul ve Lise eğitimini Kırklareli Anadolu Lisesi’ nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İşletmeciliği tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçerek işletme bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca bir hobi olarak orta okul son sınıfta başlayan bilgisayar merakı giderek profeyonelleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu sırada çeşitli tüzel kişilere hizmet sunmuş ve bunun sayesinde bilgi işlem sektörünü kendisine meslek olarak seçmiştir. Bu sırada aldığı işletme eğitiminin de kendisine ileride yöneticilik için her zaman faydalı olacağının farkında olmuş ve bu konuyada önem vermiştir. Askerliğini 2005 yılında Muğla İli Ula ilçesinde Kısa Dönem Jandarma Çavuş olarak başarı ile tamamladıktan sonra Profesyonel iş hayatına atılmış ve ilk olarak bir yazılım şirketinde Yazılım Destek Departmanında işe başlamış ve burada mevcut yazılımın kullanımı ile ilgili olarak kullanıcı desteği ve eğitimi vermiştir. Ardından Netron Corparate Solutions şirketine Sistem Mühendisi olarak girmiş buradan da Marm Assistance A.Ş.‘ne geçiş yapmıştır. Ardından bu görevinden ayrılmış ve Limango Ltd.Şti isimli şirkette aynı pozisyonda çalışmaktadır. ޞu anda halen Limango Ltd.Şti. ‘de Senior Microsoft Sistem Mühendisi olarak çalışmaktadır…
This entry was posted in Centos, Linux, Teknik and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.