GPT Protective Partition Nasıl Silinir ?

Windows XP Professional’da GPT disklere erişemezsiniz. Erişebilmek için diski MBR diske çevirmeniz gerekmektedir. Ancak bu işlem sırasında diski formatlamak zorunda olduğunuz için tüm datanızı kaybedersiniz. Bu işlemi yapmadan önce mümkünse yedek alınız. Bu işlemi yapabilmek için Windows Xp ile birlikte gelen “Diskpart” aracının “clean” komutu kullanılır. Bu komut kısaca disk üzerindeki tüm bilgiyi ve partition yapısını disk üzerinden silen komuttur.

1. Başlat -> Çalıştır tıklanır ve Diskpart yazılıp enter’a basılır.
2. list disk komutu ile sisteme bağlı olan diskler listelenir.
3. select komutu ile sorunlu disk seçilir. Örnek : “select disk 1″
4. clean yazılarak enter’a basılır ve disk üzerindeki sorun giderilmiş olur.
5. Disk Managemment’tan disk üzerine sağ tuş ile tıklanarak “Initialize Disk”‘e tıklanır ve istenilen işlem gerçekleştirilir.

Kolay gelsin ….

About Tansu Ekinci

Tansu Ekinci Biyografi 1980 yılının 24 Haziran’ ında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Hamdihelvacıoğlu İlkokulu’nda Ortaokul ve Lise eğitimini Kırklareli Anadolu Lisesi’ nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İşletmeciliği tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçerek işletme bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca bir hobi olarak orta okul son sınıfta başlayan bilgisayar merakı giderek profeyonelleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu sırada çeşitli tüzel kişilere hizmet sunmuş ve bunun sayesinde bilgi işlem sektörünü kendisine meslek olarak seçmiştir. Bu sırada aldığı işletme eğitiminin de kendisine ileride yöneticilik için her zaman faydalı olacağının farkında olmuş ve bu konuyada önem vermiştir. Askerliğini 2005 yılında Muğla İli Ula ilçesinde Kısa Dönem Jandarma Çavuş olarak başarı ile tamamladıktan sonra Profesyonel iş hayatına atılmış ve ilk olarak bir yazılım şirketinde Yazılım Destek Departmanında işe başlamış ve burada mevcut yazılımın kullanımı ile ilgili olarak kullanıcı desteği ve eğitimi vermiştir. Ardından Netron Corparate Solutions şirketine Sistem Mühendisi olarak girmiş buradan da Marm Assistance A.Ş.‘ne geçiş yapmıştır. Ardından bu görevinden ayrılmış ve Limango Ltd.Şti isimli şirkette aynı pozisyonda çalışmaktadır. ޞu anda halen Limango Ltd.Şti. ‘de Senior Microsoft Sistem Mühendisi olarak çalışmaktadır…
This entry was posted in Server 2003, Server 2008, Server Sistemleri, Teknik, Windows 7, Windows 8, Windows XP. Bookmark the permalink.

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.