İnternet Filtreleme Sistemlerinin Kullanım Sebepleri

Arkadaşlar bu yazımda kullanıcılarımızın bize sık sık sorduğu neden bu siteler yasak? Ben bu siteye neden giremiyorum? “Access Denied” banada mı? Ben patronum,müdürüm bana neden yasak? MSN neden yasak? gibi sorularına dilim döndüğünce cevaplamaya çalışacağım…

Öncelikle IT çalışanları yani bizler kesinlikle kullanıcıların webde gezinmenize gıcık olan ve bunu kısıtlamaya çalışan insanlar değillerdir. Aksine siz ne kadar çok web sitesine girerseniz bu siteye giremiyorum diye bizleri o kadar az meşkul edersiniz. Neymiş? Demekki bizlerin bu yasakları koymak aslında pekte hoşumuza gitmiyormuş çünkü bize ekstra iş çıkıyomuş :).

Şimdi gelelim bu filtrelerin sebeplerine;

  • Öncelikle kullanıcılarımızın bilerek ve çoğu zaman bilmeyerek girdikleri web sitelerinin içerisinde zararlı kodalar olabilir. Şöyle ki;

1.  Java Kodları: Sayfanın içerisine gömülmüş ve kullanıcıların göremediği bazı zararlı java kodaları sizden onay isteyerek hatta istemeden bile bilgisayara her türlü yazılımı yükleyebilir. Virüs yazılımı yüklü olsa bile henüz kendini güncelleyememiş olabilir ve bu zararlı yazılımı engelleyemeyebilir.

2. ActiveX Yazılımları: Bunlarda aynı javada olduğu gibi bir sistemle çalışarak bilgisayara zarar verebilecek yazılımların yüklenmesine ve çalışmasına sebep olabilir.

3.Flash Video File (FLV) Dosyaları: Bunlar Youtube, Facebook, Google video ve her türlü  online video ve müzik paylaşım sitelerinde kullanılan bir dosya türüdür. Bu dosya tiplerinin 2 yasaklanma sebebi vardır. Video ve müzik aktarımı sırasında çok fazla bir internet bant genişliğine ihtiyaç duyulur çünkü bu dosyalar büyük boyutlu dosyalardır. Hani bazen internet yavaş diye kullanıcılarımız şikayet ettiklerinde bu yavaşlığın genelde sebeplerinden biride 2 veya daha fazla kişinin aynı anda video izlemesi veya müzik dinlemesidir. Bu tarz uygulamaların yasaklanma sebeplerinden en önemlisi budur. İkinci sebep ise bu video dosyaları içerisinde virüs gelebilmektedir.

  • MSN, Yahoo Messenger, ICQ  gibi yazılımların yasaklanma sebeplerine gelince;

1.Öncelikle bu yazılımlar ile şirket için dahi olsa yazışmaların bir kaydı tutulamamaktadır. Pazarlama bölümünde çalışan bir kullanıcı işlerimi bu şekilde daha çabuk ve kolay hallediyorum, maliyetleri düşürüyorum şeklinde bir gerekçe sunabilir ancak herhangi bir sorunda bu konuşmaların kayıtları olmadığı için, olsa dahi geçerli olmadığı için sorun yaratacaktır.

2.Bu yazılımlar ile şirket sırları çok rahatlıkla şirket dışına çıkartılabilir ve bu denetlenemez.

3.Bu yazılımlarda bulunabilecek bir güvenlik açığı sayesindeki karşıdaki saldırgan şirket ağına girebilir.

4.Her nekadar iş için kullanıyorum densede hiçbir kullanıcı kesinlikle özel işlerim için yada sohbet için hiç kullanmıyorum diyemez. Dersede yalan söylemiş olur. (Bende de dahil ki MSN i kırkta yılda bir açarım işteyken.)

  • Bizlere sorulan bir soruda siz heryere girebiliyorsunuz biz neden giremiyoruz?

Cevap: Şirkette birilerinin her yere girebiliyor olması gerekir dimi :=) Şaka bir yana bizler bu tarz zararlı yazılımlara karşı sizlerden çok daha hassas insanlarız. Genelde virüs yazılımı dışında çeşitli korunma yöntemleride kullanırız veya bir sitenin tehlikeli olup olmadığını sizlerden çok daha kolay sezer ve önlem alırız. Makinamıza virüs bulaştığında çok daha çabuk farkeder nasıl bulaştığını tam olarak bildiğimiz için çok daha kolay temizleriz. Nasıl bir doktor yada hemşire hastalıklar karşısında ne yapılması gerektiğini, Bir makina mühendisi makinanın neresinden ne çıkabileceğini ve ne yapılması gerektiğini, bir pazarlamacı müşterisine göre ne demesi gerektiğini bilir; bizde bunu biliriz :)…

Saygılarımla…..

About Tansu Ekinci

Tansu Ekinci Biyografi 1980 yılının 24 Haziran’ ında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Hamdihelvacıoğlu İlkokulu’nda Ortaokul ve Lise eğitimini Kırklareli Anadolu Lisesi’ nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İşletmeciliği tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçerek işletme bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca bir hobi olarak orta okul son sınıfta başlayan bilgisayar merakı giderek profeyonelleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu sırada çeşitli tüzel kişilere hizmet sunmuş ve bunun sayesinde bilgi işlem sektörünü kendisine meslek olarak seçmiştir. Bu sırada aldığı işletme eğitiminin de kendisine ileride yöneticilik için her zaman faydalı olacağının farkında olmuş ve bu konuyada önem vermiştir. Askerliğini 2005 yılında Muğla İli Ula ilçesinde Kısa Dönem Jandarma Çavuş olarak başarı ile tamamladıktan sonra Profesyonel iş hayatına atılmış ve ilk olarak bir yazılım şirketinde Yazılım Destek Departmanında işe başlamış ve burada mevcut yazılımın kullanımı ile ilgili olarak kullanıcı desteği ve eğitimi vermiştir. Ardından Netron Corparate Solutions şirketine Sistem Mühendisi olarak girmiş buradan da Marm Assistance A.Ş.‘ne geçiş yapmıştır. Ardından bu görevinden ayrılmış ve Limango Ltd.Şti isimli şirkette aynı pozisyonda çalışmaktadır. ޞu anda halen Limango Ltd.Şti. ‘de Senior Microsoft Sistem Mühendisi olarak çalışmaktadır…
This entry was posted in Teknik and tagged , , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.