Windows 2003 Domain’ine W2K3 R2 Aditional Domain Controller Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce kurduğumuz domain eğer Windows 2003 R2 işletim sisteminde kurulmadı ise yeni kurduğunuz W2K3 R2 serverınızı direk olarak Additional Domain Controller olarak yapılandıramassınız. Bunun sebebi eski Active directory forest ve domain şemasının R2 nin şeması ile aynı olmamasıdır. Bu noktada yapmanız gereken işlemler:

  1. Domainde tüm domain controllerların açık ve erişilebilir olduğundan emin olmak.
  2. Eğer artık kullanılmayan bir domain controller var ise Active Directory’de bunu silmek.(http://www.cozumpark.com/forums/post/41283.aspx adresinde gerekli makale mevcut.)
  3. W2K3 R2 2.CD’sinde bulunan \CMPNENTS\R2\ADPREP dizinindeki adprep.exe dosyasını aşağıdaki şekilde çalıştırmaktır.

adprep.exe /forestprep

adprep.exe /domainprep

Unutulmaması gereken bir konuda bu komutların Root DC üzerinde çalıştırılması gerekmektedir. Ayrıca Root DC 32 bit ise 32 bit Adprep.exe yi 64 bit ise 64 bit Adprep.exe yi çalıştırmanız gerekmektedir.

Kolay gelsin….

About Tansu Ekinci

Tansu Ekinci Biyografi 1980 yılının 24 Haziran’ ında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Hamdihelvacıoğlu İlkokulu’nda Ortaokul ve Lise eğitimini Kırklareli Anadolu Lisesi’ nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İşletmeciliği tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçerek işletme bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca bir hobi olarak orta okul son sınıfta başlayan bilgisayar merakı giderek profeyonelleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu sırada çeşitli tüzel kişilere hizmet sunmuş ve bunun sayesinde bilgi işlem sektörünü kendisine meslek olarak seçmiştir. Bu sırada aldığı işletme eğitiminin de kendisine ileride yöneticilik için her zaman faydalı olacağının farkında olmuş ve bu konuyada önem vermiştir. Askerliğini 2005 yılında Muğla İli Ula ilçesinde Kısa Dönem Jandarma Çavuş olarak başarı ile tamamladıktan sonra Profesyonel iş hayatına atılmış ve ilk olarak bir yazılım şirketinde Yazılım Destek Departmanında işe başlamış ve burada mevcut yazılımın kullanımı ile ilgili olarak kullanıcı desteği ve eğitimi vermiştir. Ardından Netron Corparate Solutions şirketine Sistem Mühendisi olarak girmiş buradan da Marm Assistance A.Ş.‘ne geçiş yapmıştır. Ardından bu görevinden ayrılmış ve Limango Ltd.Şti isimli şirkette aynı pozisyonda çalışmaktadır. ޞu anda halen Limango Ltd.Şti. ‘de Senior Microsoft Sistem Mühendisi olarak çalışmaktadır…
This entry was posted in Server 2003, Server 2008, Teknik and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.