Exchange 2010 SP1 Mailbox Export İşlemleri

Exchange 2010 dan başka bir mail provider yada server a geçiş yapmanız gerekiyorsa veya bir sebepten dolayı tüm mailbox ların export unu almanız gerekiyorsa ne gibi durumlarla karşılaşacağınızı ve nasıl çözümler üretebileceğinizi kısaca özetlemek için bu yazıyı kaleme alıyorum..

Öncelikle bu link teki gerekli izinleri ayarlamanız gerekmektedir. Ardından gelelim Export işlemlerine;

Tüm Mailbox ları export etme işlemi için ufak bir Powershell scripti çalıştırmanız gerekmektedir. Bunu CAS serverda çalıştırıyoruz.

$mailboxes = get-mailbox
foreach ($mailbox in $mailboxes) {
new-mailboxexportrequest -mailbox $mailbox -FilePath \\<SERVERNAME>\PstFiles\$mailbox.pst }

Bu script i export.ps1 gibi bir isim ile kaydederek çalıştırıyoruz. Yaptığı iş kısaca tüm mailboxları export queue ya almaktır. Scriptin çalışması bittikten sonra queue daki exportları görmek için;

Get-MailboxExportRequest

komutunu çalıştırabilirsiniz.

Bunun ardından size gerekli olabilecek bazı komutlar ise;

  •  new-mailboxexportrequest -mailbox <mailboxname> -FilePath \\<SERVERNAME>\PstFiles\<pstname.pst > –> Tek bir kullanıcı için export alma işlemini queue ya ekler.
  • foreach ($i in (Import-Csv c:\<filename>.csv)) { New-MailboxExportRequest -Mailbox $i.Alias -FilePath “\\<Servername>\PstFiles\$($i.Alias).pst” } –>Csv dosyasında ki listede bulunan mailbox ların hepsini queue ya ekler. (Csv dosyasının ilk satırında sütun adını belirtmek için en üst satıra Alias yazmalıdır ve enter ile sıralanmış mailbox isimlerini içermelidir.)
  • New-MailboxExportRequest -Mailbox <mailboxname> -FilePath \\<Servername>\PstFiles\<Filename>.pst -ContentFilter {(Received -lt ’12/31/2012′) -and (Received -gt ’12/15/2012′)}  –> İlgili mailbox ta 2 tarih arasındaki mailleri export eder.
  • Get-MailboxExportRequest | where {$_.status -eq “Completed”} | Remove-MailboxExportRequest –>Bitmiş olan export işlemlerini queue listesinden siler.
  • Get-MailboxExportRequest | where {$_.status -eq “Failed”} | Remove-MailboxExportRequest-> Fail olan export işlemlerini queue listesinden siler.
  • Get-MailboxExportRequest | where {$_.status -eq “inprogress”} | Remove-MailboxExportRequest –> Aktif olarak çalışan export işlemini durdurur ve queue listesinden siler.

About Tansu Ekinci

Tansu Ekinci Biyografi 1980 yılının 24 Haziran’ ında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde doğmuştur. İlk öğretimini Hamdihelvacıoğlu İlkokulu’nda Ortaokul ve Lise eğitimini Kırklareli Anadolu Lisesi’ nde tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu İşletmeciliği tamamlamış ve ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçerek işletme bölümünü bitirmiştir. Eğitim hayatı boyunca bir hobi olarak orta okul son sınıfta başlayan bilgisayar merakı giderek profeyonelleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiştir. Bu sırada çeşitli tüzel kişilere hizmet sunmuş ve bunun sayesinde bilgi işlem sektörünü kendisine meslek olarak seçmiştir. Bu sırada aldığı işletme eğitiminin de kendisine ileride yöneticilik için her zaman faydalı olacağının farkında olmuş ve bu konuyada önem vermiştir. Askerliğini 2005 yılında Muğla İli Ula ilçesinde Kısa Dönem Jandarma Çavuş olarak başarı ile tamamladıktan sonra Profesyonel iş hayatına atılmış ve ilk olarak bir yazılım şirketinde Yazılım Destek Departmanında işe başlamış ve burada mevcut yazılımın kullanımı ile ilgili olarak kullanıcı desteği ve eğitimi vermiştir. Ardından Netron Corparate Solutions şirketine Sistem Mühendisi olarak girmiş buradan da Marm Assistance A.Ş.‘ne geçiş yapmıştır. Ardından bu görevinden ayrılmış ve Limango Ltd.Şti isimli şirkette aynı pozisyonda çalışmaktadır. ޞu anda halen Limango Ltd.Şti. ‘de Senior Microsoft Sistem Mühendisi olarak çalışmaktadır…
This entry was posted in Exchange 2010 and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.